بهترین انواع کاکتوس برای نگهداری در داخل خانه

آرام مرادی
  0
اشتراک این پست:
از مهم‌ترین اصول نگهداری گیاهان در حال رشد، می‌تواند مرطوب نگه داشتن محیط به اندازه کافی برای حفظ سلامتی گیاهان گرمسیری باشد، که معمولاً برای رشد و نمو به شرایط شبه جنگل احتیاج دارند. این مشکلی برای کاکتوس هوازی ایجاد نمی‌کند، زیرا هوای خشک و درجه حرارت متوسط اتاق برای این گیاهان صحرایی مناسب است. اگرچه نور خورشید برای رشد و سلامت بهترین کاکتوس های آپارتمانی ضروری است، اما بسیاری از گونه‌های این گیاه می‌توانند با سه ساعت نور و نورپردازی‌های مکمل در کنار پنجره‌های شمالی، به رشد خود ادامه دهند.

یک کاکتوس شاد حتی ممکن است شما را با دادن شکوفه‌های جذاب و زیبا شگفت زده کند، این شکوفه‌ها جایزه‌ای برای گیاهانی است که در ظرایط رشد عالی هستند. رشد آهسته و الزامات مراقبت آسان از این هشت گونه محبوب کاکتوس، باعث جذابیت بیشتر آنها و تکثیر از گیاهان و داشتن نمونه‌های زیبا و مستقل دیگر نیز ‌شود.

نکته: برای اکثر کاکتوس‌ها، خاک با زهکشی مناسب یکی از کلیدهای موفقیت است.

آشنایی با بهترین گیاه کاکتوس برای نگهداری
کاکتوس اپونتیا میکروداسیس (Opunta albispina)
کاکتوس اپونتیا میکروداسیس یا Opunta albispina cactus، عضو خانواده کاکتوس‌های تیغ‌دار است که به طور مساوی به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند. این نوع از کاکتوس یک کاکتوس بومی مکزیک است، که خوشه‌ای رشد می کند و رشد قدی آن از ۷۰ سانتی‌متر بیشتر نمی‌شود؛ اما با گذشت زمان می‌تواند تا ۱۵۲ سانتی‌متر و به صورت عرضی رشد کند. شکوفه‌های زرد کم رنگ و به دنبال آن میوه‌های قرمز و خوراکی روی گیاهانی ثمره می‌دهد، که یک روز کامل نور خورشید دریافت کنند.

نور: آفتاب کامل
آب: مرطوب؛ خیس نشود
رنگ گل: زرد کم رنگ
کاکتوس دم موش صحرایی (Aporocactus flagelliformis)
اگر آفتاب‌گیرترین پنجره شما فضای لازم برای قرار دادن یک گلدان را ندارد، یک سبد آویز را با کاکتوس دم موش صحرایی خارق العاده یا Aporocactus flagelliformis برای آن در نظر بگیرید. این کاکتوس یک گیاه بومی مکزیک است، که از شکوفه‌های سرخ آن در داروهای سنتی برای مشکلات قلبی استفاده می‌شود. یک گلدان آویز را برای این کاکتوس که به سرعت رشد می‌کند، انتخاب کنید. ساقه‌های ضخیم آن می‌توانند تا ۱۰۰ سانتی‌متر رشد کنند.

نور: نور مستقیم
آب: آب به طور مرتب
رنگ گل: بنفش قرمز، صورتی و نارنجی
ایفوربیا (Euphorbia trigona)
ایفوربیا یکی از نمونه‌های کاکتوس آسان است، که باعث می‌شود هر پرورش دهنده‌ای خود را مانند یک متخصص حس کند. همچنین به عنوان گیاه کلیسای جامع شناخته می‌شود. این کاکتوس می‌تواند بیش از ۲٫۵ متر رشد کند، اما رشد آن کند است و بعید به نظر می‌رسد که در داخل خانه بیشتر از یک متر رشد کند. برگ‌های سبز کوچک بین خارهای روی ساقه‌های این کاکتوس، رشد می‌کنند و اگر انواع Rubra را پرورش داده باشید، برگ‌های آن درست مانند آن گیاه به رنگ قرمز مایل به بنفش است. اگر آن را در خاک با زهکشی خوب بکارید و ماهی دو بار به آن آب دهید، ممکن است ایفوربیا شما برای ده‌ها سال به زندگی خود ادامه دهد.

نور: خورشید کامل تا سایه جزیی
آب: دو بار در ماه
رنگ گل: برگ‌های مایل به قرمز بنفش

کاکتوس ساگوارو (Carnegiea gigantea)
هرکسی که از صحرای سونوران بازدید کرده باشد، به این زودی‌ها کاکتوس ساگوارو ۱۲ متری را که در معرض دید است را فراموش نخواهد کرد. این گیاهان با شکوه ممکن است به مدت دو قرن زنده بمانند و گل دادن آنها می‌تواند ۴۰ سال طول بکشد. سرعت آهسته رشد این کاکتوس باعث می‌شود تا سال‌ها به عنوان یک گیاه خانگی نیز از آن نگهداری کرد. به میزان کافی نور و به میزان کم آب در حدود یک‌بار در ماه، ساگوارو را سرحال نگه می‌دارد.

نور: آفتاب کامل
آب: هر ۱۰ تا ۱۴ روز
رنگ گل: سفید با نقطه‌های مرکزی زرد رنگ
کاکتوس بانوی پیر (Mammillaria hahniana)
با توجه به اسم این نوع کاکتوس، می‌توان تنوع کاکتوس‌ها را حدس زد. Mammillaria hahniana دارای گوی‌های ۲۵ سانتی‌متری است که روی آنها موهای سفید و تیغ است. گیاهان سالم ممکن است هاله‌ای از شکوفه‌های صورتی، مانند تاج بالای سر داشته باشند. این کاکتوس را باید در مخلوط خاک شنی کاشت، هر هفته یک بار آب دهی داشته باشد و در زمستان ماهانه یک بار به آن آب دهید.

نور: روشن، حتی با لامپ
آب: دو بار در هفته و ماهانه
رنگ گل: صورتی
کلاه کشیشی (Astrophytum ornatum)
شکل کره‌ای ساده Astrophytum ornatum در گلدانی با شن تزیینی و جنس سرامیکی، جالب به نظر می‌رسد. تیغ‌های سفت و سخت، روی این کاکتوس بسیار پهن را پوشانده است، که می‌توانند چندین سانتی‌متر طول آنها باشد. این گیاهان اغلب یک پوشش سفید رنگ مانند برف روی خود ایجاد می‌کنند، که ممکن است مانند بیماری به نظر برسد اما در واقع یک مکانیسم دفاعی برای محافظت گیاه در برابر آفتاب است. اگر می‌خواهید شاهد رشد شکوفه‌های زرد روی این نوع کاکتوس باشید، به ندرت آن را آب دهی کنید و آن را در شرایط آفتابی گرم قرار دهید.

نور: نور کامل خورشید
آب: به ندرت
رنگ گل: زرد
کاکتوس شلامبرگرا یا کریسمس (Schlumbergera)
کاکتوس‌های شلامبرگرا یا کریسمس برخلاف دیگر کاکتوس‌ها، دارای برگ‌های صاف و بدنه نرم و بدون خار هستند. گل‌های لوله‌ای به رنگ قرمز، صورتی، نارنجی و سفید روی این کاکتوس وجود دارد. مراقبت از این گونه کاکتوس با مراقبت‌های طبیعی کاکتوس فرق دارد.

این گیاه در جنگل‌های بارانی برزیل، جایی که خواستگاه آنها است، به عنوان گیاهان هوازی بر روی شاخه‌های دیگر درختان رشد می‌کنند. برای این گیاهان آبیاری سبک و معتدل در نظر بگیرید. اگر با نزدیک شدن به زمستان می‌توانید آنها را در دمای خنک بین ۵۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت قرار دهید، می‌توانید دوباره گلدهی گیاهان خود را ببینید.

نور: نور پخش
آب: به طور مرتب، اجازه دهید خاک فاصله بین آب دهی خشک شود
رنگ گل: صورتی
فروکاکتوس (Ferocactus)
زندگی فروکاکتوس Ferocactus مانند نامش خشن است. این نوع کاکتوس از تیغ‌های بلند و سفت و سخت پوشانده شده است که از بدنه آبدار و گوشتی آن محافظت می‌کنند. کاکتوس فروکاکتوس، ممکن است چندین دهه به رشد خود ادامه دهد و اگر خارج از منزل از آن نگهداری کنید، حداکثر ۲٫۵ تا ۳ متر می‌شوند. برای نگهداری از کاکتوس فروکاکتوس در آپارتمانی، به اندازه کافی به آن نور خورشید برسانید و می‌توانید آن را در گلدانی با ترکیب خاک با شن با آبیاری کم، داشته باشید.

نور: بخشی از نور خورشید کامل
آب: به اندازه کم، اجازه می‌دهد خاک بین دو آب دهی خشک شود
رنگ گل: قهوه‌ای مایل به زرد تا نارنجی
شرایط نگهداری از کاکتوس در آپارتمان
هزاران گونه کاکتوس وجود دارد، که همگی جزء یک خانواده یعنی خانواده کاکتوس‌ها هستند. دو گروه بزرگ از کاکتوس‌ها وجود دارند که به عنوان گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شوند. هر دو محبوب و آشنا هستند و هر دو می‌توانند در داخل خانه با نگهداری نسبتاً کمی رشد کنند.

کاکتوس‌های بیابانی کاکتوس‌های سنتی‌تر هستند، که پر از تیغ هستند و بیشتر به شکل خمره‌ای هستند و رشد می‌کنند. کاکتوس‌های جنگلی در مناطق جنگلی، از جنگل‌های معتدل تا مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری، رشد می‌کنند. شناخته شده‌ترین کاکتوس‌های جنگلی ممکن است کاکتوس کریسمس باشد. کاکتوس‌های کویری و جنگلی هر دو شکوفه‌های زیبایی دارند، اما عادت رشد بسیار متفاوتی دارند.

نور برای کاکتوس‌ها
نور بسیار برای کاکتوس‌های سالم بیابانی، به ویژه در زمستان، ضروری است. بعضی از گونه‌ها، می‌توانند در آفتاب مستقیم تابستان بسوزند.
کاکتوس‌های جنگلی نور را دوست دارند، اما نه نور مستقیم. آنها را در طول تابستان به بیرون منتقل کنید.
خاک کاکتوس‌ها
کاکتوس‌های بیابانی را درون مخلوط خاک کاکتوسی قرار دهید، که سریع آب را تخلیه می‌کنند. در صورت عدم دسترسی به این نوع خاک، خاک گلدان معمولی را با مواد معدنی مانند پرلیت، برای افزایش زهکشی و هوادهی مخلوط کنید. کاکتوس‌ها گیاهانی با رشد آهسته هستند و به ندرت نیاز به تغییر گلدان دارند. همچنین، به یاد داشته باشید که بسیاری از گونه‌های کاکتوس‌ها هنگامی که اندکی تحت فشار قرار می‌گیرند، شکوفه می‌دهند.
برای کاکتوس‌های جنگلی، از مخلوط خاک گلدان معمولی استفاده کنید. در ابتدای فصل رشد گلدان آن را عوض کنید.
آب دهی کاکتوس‌ها
در بهار و تابستان، هنگامی که کاکتوس بیابانی شما به طور فعال در حال رشد و شکوفه دادن هستند، هر زمان که خاک آن شروع به خشک شدن کند، آب دهید. در طول این آب دهی‌ها، مطمین شوید که گیاه کاملاً سیراب شده است. در طول دوره استراحت زمستانی، تقریباً آب دهی را متوقف کنید. اگر گیاه شروع به چروکیده شدن کرد، به آن آب دهید. شایع‌ترین اشتباه در مورد کاکتوس‌های بیابانی آب بیش از حد در زمستان است که باعث پوسیدگی چه در ساقه گیاه و چه در مناطق در حال رشد خواهد شد. اگر پوسیدگی پیشرفته باشد، لازم است از گیاه خود قلمه بزنید یا کل گیاه را دور بریزید.
کاکتوس‌های جنگلی خود را مانند دیگر گیاهان معمولی در ماه‌های تابستان، آب دهید. در طول دوره استراحت، فقط هنگامی که خاک خشک شد، به آنها آب دهید. مانند ساکولنت‌ها و کاکتوس‌های بیابانی، کاکتوس‌های جنگلی نیز نباید در مدت استراحت به شدت آب دهی شوند. پوسیدگی ریشه نتیجه آب دهی زیاد خواهد بود. پوسیدگی پیشرفته ریشه فقط با گرفتن قلمه‌های جدید و کاشتن دوباره آنها درمان می‌شود.
دما و رطوبت کاکتوس‌ها
در دوره رشد، کاکتوس‌های کویری درجه حرارت گرم و خشک را از ۷۰ درجه فارنهایت تا بیش از ۸۰ درجه فارنهایت ترجیح می‌دهند. در زمستان، گیاهان دمای خنک‌تر را، تا ۵۵ درجه فارنهایت، ترجیح می‌دهند. در زیستگاه‌های کویری خود، بسیاری از کاکتوس‌ها به شب‌های سرد عادت دارند.
کاکتوس‌های جنگلی از نظر دما، کمی آسیب پذیرتر هستند. در طول فصل رشد، طیف دما برای این نوع کاکتوس‌ها، از ۵۵ تا ۷۰ درجه فارنهایت است. در طول دوره استراحت، دمای سردتر یعنی ۵۰ فارنهایت ضروری است.
کود کاکتوس‌ها
برای کاکتوس‌های بیابانی، در طول فصل رشد از کود کاکتوس استفاده کنید. برخی از پرورش دهندگان با کودهای استاندارد نتایج ضعیفی گرفتند، بنابراین از خرید کود با ارزش و مخصوص کاکتوس مطمین شوید.
برای کاکتوس‌های جنگلی، در طول فصل رشد با کود استاندارد کود دهی کنید. کود را در طول فصل رشد کاهش دهید.
آفات معمول کاکتوس
انواع کاکتوس‌ها می‌توانند در معرض آفات از جمله شپشک آردی، شپشک، قارچ گیاهی و کنه‌های عنکبوتی باشند. در بیشتر موارد، به سادگی می‌توان این آفات را از گیاهان با استفاده از اسفنج پنبه‌ای و آب پاک کرد.

0 نظرها

Top